Верховна Рада розпочала боротьбу не лише з насильством в українських школах, але і з незаконними поборами

Батьки школярів скаржаться на побори у навчальних закладах: їх змушують здавати кошти на шкільні меблі, підручники, комп’ютери, штори і навіть мийні засоби.

Це робиться потай, тому що ніхто не хоче, щоб його дитина мала проблеми під час навчання та у колективі. Страх цей не є випадковим. Вся країна цього тижня побачила на прикладі Харкова, де дівчинку буквально зацькували, бо батьки не дали грошей на торт.

Цілий тиждень у соцмережах батьки бурхливо обговорюють не стільки булінг і цькування, скільки шкільні побори розділяють батьків на табори: тих, хто платить і тих, хто принципово не платить. Здавалося б, класичне протистояння, якби не ця історія.

“Коли дитина просилася додому і плакала, всі хлопчики сміялися і знімали відео на телефон. Ані вчитель, ані мама з цієї трійки не зупинили це все”, – розповіла мама постраждалої школярки Тетяна  Блінова.

Тривожне обличчя як маска застигло на обличчі цієї дівчинки. Безтурботні канікули Діана уявляла інакше. Майже весь час вона уважно слухає розмови дорослих і все думає, як повернутися до класу знову. Річ у тім, що її батьки опинилися у тій меншості, що принципово грошима не скидуються.

“100 гривень – у фонд класу, 100 гривень – у фонд школи. Ми принципово не платимо 50 гривень на торт щомісяця, бо дуже дорого він обходиться для класу”, – пояснила Тетяна Блінова.

Саме за це постраждала її дитина. Трійка мам із батьківського комітету вирішила  привітати дітей із закінченням чверті тортом. Жінки прийшли спонтанно наприкінці шостого уроку, як виявилось згодом, про це не знали ні вчителька, ні батьки більшості дітей.

Зазвичай під час таких заходів дівчину забирають додому, але цього разу одна з мам вирішила на очах у всіх дітей нагадати Діані, що на шмат торта вона не заслуговує.

“Я підійшла до Діани і сказала: “Вибач, але я поважаю рішення твоїх батьків не здавати гроші,тому пригостити тебе від імені інших батьків я не можу”. Я вчинила може нетолерантно, але, вибачте, підіть у магазин і попросіть. Вам дадуть торт безкоштовно? А сік наллють?”, – стверджує голова батьківського комітету Наталя Толяренко.

Догану виписали директору школи, вчительку відсторонили від класного керівництва. Дитина психологічно подавлена.

Батьки у соціальних мережах масово скаржились на те, що здавати гроші доводиться буквально на все, але говорити на камеру мало хто був готовий. Насправді жодну копійку на матеріально-технічне забезпечення школи не можуть вимагати. Батьківський комітет може лише власними силами і лише добровільно організувати дітям свято, екскурсію. Схожою позиції дотримується профільний міністр Лілія Гриневич.

Якщо у Вашій школі немає парт, дошок, миючих засобів, звертайтесь до районного управління освітою із запитом про те скільки і на що саме виділялися кошти за останній рік.

Нам навіть на думку не спадає, через які кпини і цькування можуть проходити наші діти в школі або якими жорстокими вони можуть бути. Дедалі частіше в інтернеті з’являються відео зовсім не дитячих побоїв. Але булінг – набагато ширша проблема. Цькування це не лише про дітей, а про вчителів і батьків також. І ситуація з Діаною з Харкова це підтвердила. Після інциденту однокласники почали писати їй образливі повідомлення.

Агресія, що накопичується в душах дітей, які роками потерпали від булінга, часто виливається у щось страшне. Американці знають це як ніхто інший. У них частіше, ніж будь-де трапляються жахливі розстріли у школах. І не тому що там гірше, а просто легший доступ до зброї.

Департамент освіти США провів дослідження у 37 школах, де таке було, і виявили, що 75% кривдників були жертвами булінгу і відчували постійну загрозу чи атаку з боку інших. Те, що керченський стрілок Влад Росляков, який минулого тижня вбив 21 людину, був жертвою цькування теж не виключено.

“Ми собі так думаємо, що варто сказати батькам, що твоя дитина проявляє якусь агресію або цькує інших дітей. Батьки не знають як це робити. Нам потрібно навчати батьків”, – заявив Уповноважений президента з прав дитина Микола Кулеба.

За даними ЮНІСЕФ, в Україні із булінгом стикалася 67% дітей. 

Як боротися із цькуванням?

Наші вчителі вивчають досвід країн, які зіштовхнулися із цим явищем раніше. З подачі Міністерства освіти для шкільних педагогів і психологів організували зустріч-дискусію з Гордоном Ньюфелдом, канадським професором із 40-річним професійним досвідом. Він розробив цілий курс із протидії булінгу. І каже: роль батьків ключова.

“Якщо хтось здається кращим, у дитини народжується інстинкт одразу принизити, залякати, нажахати. Діти не думають, що помиляються. Вони впевнені, що усе роблять правильно. Тому важливо, щоб діти почували, що їх захищають і люблять”, – переконаний він.

“У дитини має бути дорослий, якому вона повністю довіряє. І навіть якщо це будуть ситуації з цькуванням і булінгом і якщо буде такий дорослий і дитина зможе йому все розказати, то дитина легше вийде з цієї ситуації”, – додала директорка школи Олена Кухаревська.

Психологи кажуть: зазвичай жертви булінгу неговіркі, усіляко намагаються уникнути походів у школу, погано сплять, їдять. Тож, придивіться до своєї малечі, просто поговоріть.

Якщо випадки цькування не припиняються, ви і дитина можете звернутися на гарячу лінію правової допомоги за консультацією.

“Тільки відбувається певна обставина булінгу – або фізичного або морального впливу на дитину – важливо проконсультуватися з юристами. Ви можете зателефонувати на 0800 213 103 і отримати інформацію, який найближчий центр є, а їх більше 550”, – повідомив директор Координаційного центру з надання правової допомоги Міністерства юстиції України Олексій Бонюк.

Десь у парламенті зараз лежить закон про протидію булінгу, який у першому читанні ухвалили на початку місяця. У ньому є визначення “що таке булінг” і прописана міра покарання за нього – адміністративний штраф. І це вже прогрес. Коли його ухвалять остаточно, можливо, коли з’явиться чергове резонансне відео як у Чернігові, Житомирі, Кривому Розі, Одесі. Тоді було багато випадків насилля однокласників. Тепер є прецендент із Діаною, яку при всьому класі психологічно принизили дорослі.

 Джерело

Будь першим, хто прокоментує новину "Верховна Рада розпочала боротьбу не лише з насильством в українських школах, але і з незаконними поборами"

Залишити коментар...

Your email address will not be published.


*